Podporujeme

sobota, 31 srpen 2013 05:00

Alergie na potraviny

Napsal(a)  Testy na alergie .cz

Pokud se „osypete“ po pár lískových oříšcích, trpíte doslova nesnášenlivostí na mléko nebo vám dělají problém citrusy, nejspíše jste se ocitli ve spárech potravinové alergie. Na co vše můžeme být alergičtí a jak probíhá případná léčba?

V první řadě je třeba udělat testy na alergie, ze kterých nám vykrystalizuje konkrétní alergen, jenž nám nebývale ztrpčuje život. Samotnou alergií na nějakou potravinu trpí přibližně každé třicáté dítě, s rostoucím věkem se ale jejich počet částečně sníží, některé alergie totiž postupně odezní. Pokud trpí alergií alespoň jeden z rodičů, je riziko propuknutí alergie u potomka čtyřicetiprocentní, v případě, že jsou na něco alergičtí oba rodiče, je tato možnost na hranici sedmdesáti procent.

Testy na alergie

Testy na alergie u dětí nejčastěji odhalí jako alergen kravské mléko – respektive jeho bílkovinu, po vystudování školky pak přichází ke slovu například alergie na ořechy, celer, arašídy nebo například mák. V období dospívání se přidává do klubu i alergie na mořské ryby, koření nebo některé exotické ovoce a samozřejmě například i alkoholické nápoje všeho druhu.

Asi není od věci dodat, že mnohem účinnější, jednodušší a nakonec i levnější než léčba je prevence. Kontaktu s alergenem totiž lze předejít pomocí takzvané eliminace, jinými slovy tedy konkrétní potravinu ze svého jídelníčku zcela vypustíme. Problém může nastat u takzvaných základních potravin, protože například mléko z dětského jídelníčku jen těžko nahradíme. V takovém případě je nutné podávat léky, které projevy alergie potlačují.

A jaké potraviny nejčastěji vyvolávají alergické reakce, tedy kromě již těch zmíněných? Mohou to být jahody a rajčata, sladkosti a med, javorový sirup nebo ostružiny. Úplně nemožná není ani alergie na řeřichu, bazalku, vanilku či skořici nebo karí koření. Ředkvičky, křen nebo kyselé zelí se jako alergen rovněž objevuje, byť jen výjimečně. 

Více z této kategorie: Alergie: léčba a testy »

Magazín