Podporujeme

sobota, 19 říjen 2013 16:28

Testy na alergie

Napsal(a)  Testy na alergie .cz

Alergie není vzácným jevem. Pokud zničehonic začneme nezvykle často kýchat, slzet nebo nás začnou pálit oči, můžeme mít tu čest s nějakou formou alergie. Abychom měli stoprocentní jistotu, měli bychom se obrátit na pracoviště alergologie, který nám testy na alergie zařídí.

Testy na alergie

A jakým způsobem mohou tyto alergologické testy vlastně proběhnout? Nejčastěji se jedná o takzvané „prick“ testy, které se aplikují pod jemně proškrábnutou kůži plastovým bodcem. Doslova během pár minut se dozvíte, zda jste či nejste na něco alergičtí – a pokud ano, je po konzultaci s lékařem stanovena odpovídající léčba. Ta se většinou sestává z jednoduchých hygienických zásad, a pokud možno i z minimalizace kontaktu s konkrétním alergenem. V podstatě to znamená například nejíst citrusové plody, omezit kontakt s domácími zvířaty nebo třeba odepření mléčných výrobků a jogurtu. Alergii jako takovou ale bohužel ani dnešními metodami nelze stoprocentně vyléčit, dají se jen úspěšně potlačit její příznaky.

Další možností vyšetření je klasický krevní odběr, který stanoví hladiny specifických protilátek. Kožní, ORL či gastroenterologická vyšetření jsou pak brána spíše jen jako pomocná. Aktuálně je však nejmodernější metodou trv. ImmunoCAP® ISAC metoda, která dokáže z jedné kapky krve zjistit alergii na více jak 100 IgE protilátek.

Testy na alergie bychom měli zvážit i tehdy, pokud je alespoň jeden z našich rodičů alergikem. V případě, že nějakou formou alergie trpí jeden z rodičů, je totiž pravděpodobnost propuknutí alergie u nás na šedesáti procentech, což není zrovna malá hodnota. V případě, že alergií trpí oba rodiče, možnost projevů alergie je takřka stoprocentně jistá – otázkou je ale kdy na ni přijde řada.

Pokud chcete potlačit projevy alergie, je ideální vydat se na několik dnů k moři. Zde je totiž obvykle nízký výskyt pylů a našemu organismu pomůže ke kvalitní rekreaci a zotavení se i vysoká vlhkost vzduchu.

 

 

 

 

Magazín