Podporujeme

sobota, 19 říjen 2013 16:46

Alergie: léčba a testy

Napsal(a)  Testy na alergie .cz

Máte podezření, že trpíte nějakou z forem alergie? V případě, že nezvykle často a dlouze kýcháte, míváte někdy ucpaný nos bez sebemenších známek nachlazení nebo vám z nevysvětlitelného důvodu slzí oči, je asi ten pravý čas kontaktovat pracoviště alergologie a objednat se na testy na alergie, které mohou odhalit počáteční stadium této choroby.

Za ošetřujícím lékařem byste se měli vydat i tehdy, když se v noci pravidelně budíte kvůli kašli, svědí vás často kůže nebo máte dokonce i kopřivku nebo máte pocit, že se vám v očích usadila hrst písku. To všechno jsou průvodní jevy alergie, u které je nutné co nejrychleji odhalit alergen, minimalizovat kontakt s ním a pokusit se o léčbu. Léčba alergie je zdlouhavá a náročná a nikdy se nezdaří ze sta procent, pokud ale omezíme kontakt s alergenem (ať už je to pyl, některá z potravin nebo zvířecí srst a sliny), příznaky mohou takřka vymizet a nebudou nás v pravidelných intervalech trápit.

Testy na alergie

Testy na alergie jsou velmi užitečnou metodou pro zjištění diagnózy, takže není radno je v případě podezření nijak oddalovat. Alergie jako taková může vzniknout prakticky kdykoliv a na cokoliv. Přivonění k oblíbené květině, přitulení se k domácímu zvířecímu miláčkovi nebo třeba jen smlsnutí si na oříšku nebo sklence mléka může zničehonic působit nevysvětlitelné problémy.

Alergie je jinými slovy prudká reakce našeho imunitního systému na naprosto běžné podněty, které jsou ale v tomto případě nazývány jako alergeny. Ideální imunitu má asi jen málokdo a její nedostačivost může mít za následek jarní nebo podzimní část roku pod peřinou v horečkách, opačným pólem tohoto problému je ale imunitní reakce organismu, která je doslova a do písmene přemrštěná. Vůbec nejlepší léčbou alergie je prevence, tedy důsledné sledování pylové sezony nebo třeba koupě ložních přikrývek z dutého vlákna, které omezí výskyt roztočů.

Magazín