Podporujeme

sobota, 19 říjen 2013 16:49

Alergie na zvířata

Napsal(a)  Testy na alergie .cz

Spolu s pylovou alergií je v zásadě nejrozšířenější i alergie na zvířata. Ta se nejčastěji dotýká psů nebo koček, mluvit ale můžeme i o morčatech, králících, ptácích a tak podobně. Pokud po kontaktu se zvířetem pozorujete na sobě či někom z rodiny typické příznaky alergické reakce, je asi nejvyšší čas objednat se na návštěvu k alergologovi a podstoupit testy na alergie, které definitivně potvrdí vaši domněnku.

Minimalizace kontaktu s alergenem

Protože plemena koček, psů a dalších zvířat, která by byla vhodnější pro alergiky než jiná, bohužel neexistují, budeme se muset přizpůsobit stávajícímu stavu. Ten alergikovi nezakazuje chovat tato domácí zvířata, je ale nutné zpřísnit hygienická opatření, jinými slovy tedy v nejvyšší možné míře minimalizovat kontakt s alergenem. Ten se může nacházet jak v moči inkriminovaných zvířat, tak i v jejich slinách či srsti.

Velice citlivým dětem se může udělat nevolno už po přímém kontaktu například s kamarádem, který kočky doma „pouze“ chová a má tím pádem na oblečení (pravděpodobně) trochu slin nebo srsti od svého miláčka. Obvykle však postačí, pokud budeme kočku alespoň jednou týdně mýt, stejně tak důkladně čistit její pelíšek a nedovolíme kočce, aby spala během dne na lůžku našeho alergika, který by pak mohl usínat s nápadně opuchlýma očima.

Nebojte se a vyhledejte odborného lékaře v případě jakýchkoliv problémů, testy na alergie vám dají jistotu místo tápání v temnotách a odhalí příčinu, kvůli které se často ani nevyspíte. Zjistit příčinu vašich obtíží lze snadno z jedné kapky krve.

Alergie na zvířata se, stejně jako jakákoliv jiná forma alergie, může projevit v podstatě v jakémkoliv myslitelném věku. Je sice pravdou, že nejčastěji propuká u malých dětí, které docházejí pravidelně na základní školu, ovšem u lidí ve středním věku nebo důchodců se může projevit zrovna tak – a navíc poměrně nečekaně.

Magazín