Podporujeme

Testy na alergie

Testy na alergie jsou pro diagnostiku a následnou léčbu alergií zásadní. Mnoho jedinců má alergické projevy, ale nezná konkrétní alergeny, které mu tyto alergické reakce způsobují. Anebo ještě hůře - mnoho jedinců má zdravotní problémy, které přikládá jiným příčinám než alergii.

Testy na alergie

Testy na alergie mají mnoho podob. Asi nejznámnějšími jsou mezi alergiky tzv. prick testy, kdy se na pokožku na předloktí nanese kapka s obsahem alergenu (pyly, roztoči, kočky atd.) a škrábnutím do kůže dojde k působení alergenu na porušené tkáni. Následně se sleduje kožní reakce na tento alergen, respektive měří se velikost zarudnutí. Na některých pracovištích se provádí aplikace alergenu jehlou pod kůži, test se pak vyhodnocuje stejně jako u "škrábacího" testu.

Technický pokrok je však znát i v alergologii: švédská společnost Phadia přišla s převratnou metodou diagnostiky alergií z jedné kapky krve. Díky systému ImmunoCAP® ISAC lze z jedné kapky krve vyšetřit více jak 100 různých protilátek třídy IgE. Více zde.

Magazín